Osoby dotknięte depresją cierpią na chroniczne zaburzenia prawidłowego rytmu oraz czas trwania snu i czuwania. Jeśli już uda się im zasnąć, ich sen jest małowartościowy – nie daje uczucia pełnego wypoczynku. Bezsenność jest męcząca i wysoko nudząca. Czy istnieją sposoby na pokonanie tego zaburzenia?
Skąd bierze się bezsenność?
Bezsenność zazwyczaj jest następstwem reakcji organizmu na jakąś nową trudną sytuację życiową – czy to fizyczną, psychiczną, czy społeczną. Przyczyną jednak mogą być także choroby takie jak reumatyzm, nadczynność tarczycy, cukrzyca lub… nowotwór. Najczęstszą przyczyną bezsenności jest jednak problem na podłożu psychiczno-emocjonalnym, często jest to depresja lub nerwica. Bezsenność bardzo lubi się z długotrwałym stresem. Związek ten może przekształcić się nawet w chorobę wrzodową, bądź nadciśnienie.
Sposoby na pokonanie bezsenności
Eksperci głoszą, że bardzo dobrym sposobem na bezsenność jest wprowadzenie nocnej rutyny. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że powinno się chodzić spać o tej samej godzinie i wstawać o tej samej porze. Niekorzystnie na organizm wpływają drzemki i dosypianie po przebudzeniu. W pokonaniu bezsenności pomaga aktywność fizyczna. Jednak jeśli masz iść przed snem na siłownię, lepiej porzuć ten pomysł na rzecz relaksującego spaceru. Duży wysiłek fizyczny pobudza mózg do pracy, co z pewnością nie pomoże Ci w szybkim zaśnięciu.
Dobrym pomysłem jest medytacja przed snem. Zapal świeczki, użyj olejków eterycznych (najlepszy będzie tu olejek z aromatem drzewa sandałowego) i włącz relaksacyjną muzykę. Pozwól sobie na równe oddychanie, z którym powinny odpłynąć wszelkie złe myśli. Dla osób lubiących aktywność fizyczną, zamiast zwykłej medytacji można przeprowadzić krótki, niezbyt wymagający program jogi.
Możesz również spróbować wypić mleko z miodem. Jeśli nie przepadasz lub nie możesz pić tego napoju, zaparz herbatę rumiankową. Możesz też zaopatrzyć się w sklepie zielarskim w walerianę – to lecznicze zioło o właściwościach uspokajających i relaksujących, wyjątkowo dobrze sprawdza się przy uzyskiwaniu głębokiego snu.
Leki na bezsenność
Leki na bezsenność to bardzo silne medykamenty, których należy unikać tak długo, jak tylko się da. Jeśli już musisz korzystać z farmakologii ułatwiających zasypianie, postaraj się używać tych ziołowych o naturalnym składzie. Najczęściej stosowanymi lekami na bezsenność w Polsce są leki z grupy benzodiazepin. Są one przepisywane przez lekarzy, a ich stosowanie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą specjalisty, gdyż ich stosowanie niezgodnie z zaleceniami prowadzi do uzależnienia się. Odstawienie tych leków może prowadzić do zespołu abstynencyjnego. Istnieją także tak zwane leki „Z”, przeznaczone wyłącznie do leczenia bezsenności, jednak działają one bardzo podobnie do benzodiazepin i prowadzą do tych samych skutków. A co z melatoniną? Ten naturalny hormon wytwarzany przez szyszynkę jest substancją wyznaczającą właściwą porę na sen i nie ma ścisłego działania nasennego. Przyjmowanie jej pod postacią leku jest bardzo skuteczny, szczególnie dla osób cierpiących na bezsenność związaną z pracą zmianową lub jet-lagiem.
Bezsenność z pewnością jest uciążliwym zaburzeniem. Staraj się dbać o higienę swojego snu. Jeżeli czujesz się zmęczony, nie potrafisz wypocząć skonsultuj się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci terapię, która uwolni Cię od problemu.