Depresja – choroba XXI wieku

Psychiatrzy i psycholodzy biją na alarm. Depresja dotyka coraz więcej osób, niezależnie od płci, rasy czy wieku. Ta forma zaburzeń nastroju coraz częściej objawia się wśród młodzieży, a ostatnio nawet dzieci. Jej przebieg jest uciążliwy, a zapaść na tę chorobę może każdy. Jak rozpoznać depresję i odróżnić ją od zwykłej chandry?

Rozpoznać depresję

Depresja to zaburzenia nastroju polegające na długotrwałych i poważnych zmianach, na które nie pomagają ani lody, ani rozmowa z bliską osobą. W odróżnieniu od chandry czy smutku potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie chorej osoby we wszystkich sferach życia, także takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Bezsprzecznie można uznać ją za źródło cierpienia chorujących na nią osób. Osoby, które zmagają się z depresją bardzo szybko tracą swoje zainteresowania oraz umiejętność odczuwania przyjemności. W życiu chorego przewijają się okresy całkowitej bezsenności z jej przeciwnością, nadmierną sennością, podczas której można spać nawet dwadzieścia godzin bez przerwy! Osoby cierpiące na depresję zmagają się z utrudniającym wszystko brakiem energii, mogą im również towarzyszyć myśli samobójcze, a także zmiany apetytu i związanymi z nią zmianami fizycznymi. Chore osoby mają tendencję do obwiniania się o wszystko, mają bardzo niskie poczucie własnej wartości. Finalnie stają się oni bardzo wycofani, często dokonują samookaleczeń, takich jak cięcie lub przypalanie. Jak widać, depresja jest chorobą bardzo uprzykrzająca życie, a nawet dla niego niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest, aby leki antydepresyjne wprowadzać w szpitalu psychiatrycznym, gdzie pacjent jest obserwowany. Zapewnia mu to po prostu bezpieczeństwo.

Kogo dotyczy depresja?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wszystkich. W Polsce na depresję choruje około półtora miliona osób. Depresja może wystąpić w każdym momencie życia. Badania dowodzą, że bardziej podatne na tę chorobę są kobiety, jednak przechodzą ją łagodniej niż mężczyźni. Niższa liczba zachorowań wśród mężczyzn związana jest z brakiem diagnozy – mężczyźni są mniej skłonni do poszukiwania pomocy. Symptomem sygnalizującym, że mężczyzna może cierpieć na depresję, może być zwiększony poziom jego agresji.

Depresja – choroba XXI wieku

Jak stwierdzić, że ktoś choruje na depresję?

Przebieg choroby jest inny dla każdej osoby, dlatego przed postawieniem diagnozy konieczny jest dokładny wywiad, przeprowadzany najczęściej przez psychiatrę. Niektóre osoby cierpiące na depresję z pozoru mogą wydawać się całkowicie zdrowe. Dobrze radzą sobie w pracy, wypełniają swoje obowiązki. Mogą się nawet wydawać nadaktywne. Cała choroba rozgrywa się w ich wnętrzu – nie widzą w tym wszystkim sensu i nie potrafią odnaleźć w życiu radości. Dlatego tak trudno zauważyć, że kogoś dotknęła depresja. Ważna jest uważna obserwacja.

 Jeśli podejrzewasz u kogoś depresję, zwróć uwagę na to, czy w jej zachowaniu lub wyglądzie zachodzą jakieś zmiany. Tymi zmianami może być zmniejszenie rozmowności, izolowanie się czy porzucenie pasji. Jeśli naprawdę podejrzewasz u kogoś depresję, spróbuj skłonić go do rozmowy ze specjalistą. Depresja to ciężkie zaburzenie nastroju, które może prowadzić nawet do śmierci. Nie pozostawaj obojętny, jeśli widzisz objawy u siebie lub u innych osób. Pamiętaj o tym, żeby dbać o swoją głowę!