Żeń-szeń to najsłynniejsza roślina wpływająca energetyzująco na organizm człowieka. Jej korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie wykorzystywany jest już od co najmniej czterech tysięcy lat! Czy korzystasz z tego preparatu, którego stosowanie zapewnia zdrowie i witalność? Przeczytaj, co może dla Ciebie zrobić ta przedziwna roślina.
Czym właściwie jest żeń-szeń?
Żeń-szeń, znany również jako ginseng, to roślina, której właściwości zapewniły jej niemałą sławę na całym świecie. Jest rośliną, która bardzo trudno się hoduje, a najcenniejszy jest jej rozbudowany korzeń. Chińska nazwa tej rośliny, oznacza dokładnie „korzeń, który wyglądem przypomina człowieka”. Pochodzi ona z dalekiego wschodu – w Europie stosowana od kilkuset lat, zaś w Chinach od ponad czterech tysięcy lat. Istnieją cztery rodzaje żeń-szenia – syberyjski (jego działanie jest najbardziej zbliżone), koreański, indyjski oraz odmiana amerykańska. Trudno określić, który rodzaj jest najbardziej wartościowy.
Żeń-szeniowe właściwości
Żeń-szeń posiada same pozytywne właściwości, które dobroczynnie wpływają na zdrowie człowieka. Ma on między innymi działanie psychostymulacyjne, tonizujące, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, poprawiające pracę mózgu i funkcje seksualne, łagodzące objawy menopauzy oraz przeciwdziała stresowi. Żeń-szeń pomaga również redukować stres, wpływa na poprawę kondycji organizmu, problemy z nadwagą, zmęczenie i znużenie oraz wyczerpanie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Żeń-szeń znajduje swoje również zastosowanie w kosmetologii. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne i antycellulitowe. Warto więc wprowadzić go do codziennej pielęgnacji.
Jaki żeń-szeń kupić i kto może go bezpiecznie stosować?
Preparaty zawierające żeń-szeń można kupić w każdej aptece bez recepty. Jeśli zastanawiasz się, jakie kupić, wybierz ten, który zawiera wyciągi standaryzowane. Produkt wart Twojej uwagi powinien zawierać ginsenozydy. Żeń-szeń nie należy do najdroższych suplementów – miesięczną kurację w tabletkach można kupić już za piętnaście złotych. Pomimo swojej łatwej dostępności, nie powinien być stosowany u osób poniżej osiemnastego roku życia oraz kobiety ciężarne i matki karmiące. Jeśli bierzesz konkretne lekarstwa na stałe, przed rozpoczęciem spożywania żeń-szenia, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Skutki uboczne wynikające z możliwego przedawkowania, to dolegliwości żołądkowe lub nadmierne pobudzenie.
Spożywanie suplementów zawierających optymalną dawkę żeń-szenia, przynoszą bardzo dobre skutki, dlatego powinno się stosować go regularnie. Niewielka tabletka raz dziennie zawierająca tę roślinę, jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj jednak, by skonsultować się z lekarzem, który określi jakie suplementy możesz bezpiecznie łączyć z innymi lekami.