Jak właściwie powstała pizza? – historia pizzy w pigułce

Kto z nas nie uwielbia cieniutkiego (lub grubszego!) ciasta, pokrytego aromatycznym pomidorowym sosem z dodatkiem ciągnącego się sera i z ulubionymi dodatkami? Mowa tu o królowej pizzy. Codziennie na całym świecie serwuje się jej dziesiątki tysięcy. Czy wiesz skąd wywodzi się ten przepyszny posiłek?

Pizzowe początki

Pewnie każdy człowiek na kuli ziemskiej wie, że pizza pochodzi z Włoch. Faktyczne to Włosi ją rozsławili, ale pizza – pod nazwą „plankuntos” – była już wcześniej przygotowywana w starożytnej Grecji. Grecka „pizza” miała postać ciasta zapiekanego z ziołami, czosnkiem i oliwkami. Brzmi znajomo? Placuszki podobne do włoskiej pizzy wypiekano także celem uczczenia urodzin faraona w Egipcie. W niektórych źródłach można przeczytać także, że pizzę lubili także Babilończycy, co pozwala stwierdzić, ze pizzę lubią od zawsze wszyscy. Pizza dotarła do Włoch kraju około 500 roku naszej ery, a w 997 zyskała swoją słynną nazwę. Pizza była spożywana przez biednych Neapolitańczyków – na stoły mieszczan trafiła dopiero około XVII wieku, kiedy do Europy sprowadzono pomidory.

Szóstego dnia człowiek stworzył pizzę… – czyli o tym, jak ona dokładnie powstała

Pizza, w swojej aktualnej formie, powstała w Neapolu. Stworzył ją Raffaele Esposito – właściciel pierwszej na świecie pizzerii. Wypiekana przez niego pizza zyskała taką sławę, że odwiedziła go sama królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka. W 1889 roku, kiedy przybyła do pizzerii Esposito, uraczył on ją daniem o patriotycznym wydźwięku – składniki wybrane do pizzy miały przypominać swoimi kolorami barwy narodowe kraju. Właśnie tak powstała najsłynniejsza pizza świata, Margherita.

Jak właściwie powstała pizza? – historia pizzy w pigułce

Pizza na cienkim czy grubym spodzie?

Ciekawym faktem jest to, że we Włoszech nie uraczysz takiej samej pizzy w każdym mieście, bowiem każde z nich ma własną recepturę na rzekomo idealne ciasto. W neapolskiej stolicy, ciasto na pizzę jest nieco grubsze i bardziej puszyste, niż jej rzymska koleżanka, której ciasto ma co najwyżej trzy milimetry grubości i nie posiada podwyższonych brzegów. Tak zwana „pizza amerykańska” cechuje się bardzo grubym spodem i wyraźnym bokami, często wypełnionymi serem. Powstała ona po to, aby można było wziąć jej kawałek i jeść, pokonując marszem ulice.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj spodu jest prawidłowy. Pizza ma przede wszystkim smakować, dlatego całe szczęście każdy ma możliwość wybrania tej, która najbardziej mu smakuje. Badania potwierdzają, że najwięcej pizzy sprzedawanej jest w sobotnie wieczory. Rekord w najszybszym zjedzeniu pizzy o średnicy trzydziestu centymetrów należy do pewnego Amerykanina – pochłonął ją w nieco ponad czterdzieści sekund! Zrobisz to szybciej? Smacznego!