Ziołolecznictwo wraca do łask. Termin ten, wzbudzający wiele kontrowersji, staje się coraz częstszym słowem na ustach wielu ludzi, nawet tych związanych z medycyną konwencjonalną. Niektórzy twierdzą, że ziołolecznictwo jest o wiele zdrowsze od przyjmowania leków z apteki, zaś inni – że zioła absolutnie nic nie dają. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu trochę bliżej.
Czym jest fitoterapia?
Fitoterapia była znana już w czasach starożytnych. Wykorzystuje się w niej rośliny do leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń. Liczba znanych na tę chwilę roślin leczniczych przekracza dwadzieścia tysięcy. Dlaczego ziołolecznictwo przez tak liczną rzeszę osób jest uważane za skuteczne? Wiele osób twierdzi, że jest zdrowsze od przyjmowania leków farmaceutycznych, opartych na konkretnych substancjach. W wielu roślinach występują składniki, które są tak silne, że działają równie dobrze jak chemiczne zamienniki. Należy jednak pamiętać, by zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre substancje znajdujące się w roślinach, są trujące, przez co mogą bardzo zaszkodzić.
Kiedy ziołolecznictwo jest zalecane?
Zioła są idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, a także wątroby. Doskonale sprawdzają się jako pomoc przy problemach z nerkami oraz drogami moczowymi. Wiele osób poleca także przy leczeniu nerwic i innych dolegliwościach związanymi z układem nerwowym. Istnieją zioła, które mogą wpłynąć na drogi oddechowe, a metabolizm i układ krążenia. Maści wykonane z roślin skutecznie pomagają na problemy ze skórą, nawet na uciążliwy trądzik. Krwawnik jest zielem bardzo pomocnym przy silnych miesiączkach. Zioła pomagają także ulżyć w trakcie rekonwalescencji po ciężkich chorobach.
Czy można łączyć ziołolecznictwo z farmakoterapią?
Zioła nie powinny wchodzić w niepożądane relacje z lekami dostępnymi w aptekach, dlatego warto dokładnie czytać ulotki. Stosowanie niektórych ziół może osłabić działanie innych leków i przyczynić się do wystąpienia reakcji , takich jak wysypka czy nawet biegunka.
Duża ilość dostępnych roślin leczniczych sprawia, że dzisiaj można dobrać odpowiednie zioło do leczenia wielu schorzeń. Mimo tego, że ziołolecznictwo jest naturalne, nie warto rezygnować z profesjonalnych konsultacji lekarskich. Z ziół przygotować można wyciągi, wywary, napary, nalewki i maści. Z niektórych odmian można także zrobić inhalację, udrażniającą drogi oddechowe.
Ziołolecznictwo potrafi być wdzięczną i skuteczną metodą leczenia różnych chorób. Dostęp do ziół i możliwość ich samodzielnego zbioru nadaje tej praktyce magii i klimatu. Warto zgłębić temat i lepiej poznać poszczególne gatunki. Jeżeli nie lubisz samodzielnie przygotowywać ziół udaj się do dedykowanego sklepu lub zapytaj o nie w aptece.