Masz już dosyć wspomagania się kawą, jednak z rana potrzebujesz dużego „kopa”? W takim razie yerba mate będzie rozwiązaniem Twojego problemu! W sklepach z herbatą można już spotkać wszystkie rodzaje tego energetyzującego suszu. Czym dokładnie jest yerba i jak powinno się ją spożywać?
Kilka słów o yerba mate
Yerba mate zyskuje sławę na całym świecie, w tym w Polsce, ze względu na fakt, że doskonale pobudza, orzeźwia, relaksuje, a także ma właściwości witalne, odżywiające organizm oraz oczyszczające. Indianie piją yerbę nawet w celu wzmacniania więzi międzyludzkich. W krajach takich jak Argentyna, Paragwaj, Brazylia czy Urugwaj jest napojem narodowym. Warto poczytać o yerbie jako kulturowej kwestii w tych krajach.
Na samym początku przygody z yerbą trzeba wiedzieć, że nie jest herbatą. Yerba to zioło. Napar, który się pije, przyrządzany jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jego skład jest bardzo bogaty w ważne składniki odżywcze. Można wyróżnić cztery rodzaje yerby: argentyńską (łagodniejszą w smaku), paragwajską (posiadającą dymny smak i aromat), brazylijską (zmieloną na drobną mąkę o słodkim smaku) oraz urugwajską. Co ciekawe, ta ostatnia wcale nie rośnie w Urugwaju. Yerbę dzieli się również na klasyczną oraz z dodatkami. Mogą być one ziołowe, owocowe, a także z przyprawami korzennymi. Rodzaj suszu, który się zaparza, posiada dwa rodzaje: con palo, czyli z patyczkami oraz sin palo/despalada, czyli bez jakichkolwiek gałązek, to sam susz.
Jak zaparzyć dobrą yerbę?
Jeśli chcesz skosztować naparu z yerby, musisz zaopatrzyć się, oczywiście, w dowolny susz, naczynko (na przykład kubek), bombillę (charakterystyczną rurkę, przez którą pije się yerbę) oraz wodę w temperaturze ok. 75 stopni Celsjusza. W zależności od mocy, którą chcesz uzyskać, wsyp susz od 1/3 do 3/4 wysokości naczynka, przykryj je dłonią i potrząśnij, aby najdrobniejsza część suszu znalazła się wokół góry naczynia. Ustaw naczynie pod skosem i zalewaj zagotowaną wodę w pustą przestrzeń. Następnie włóż bombillę tam, gdzie woda była nalewana i już jej nie ruszaj – może się zapchać. Tak zwana „zaparzka” pewnie wchłonie większość wody, dlatego najprawdopodobniej będzie trzeba trochę jej dolać. Odczekaj od dwóch do trzech minut i ciesz się przepysznym smakiem yerba mate!
Yerba Mate – jak działa?
Jak już wspomniano wyżej, yerba mate ma działanie pobudzające, dodając energii i mocy do działania. Jest źródłem soli mineralnych i witamin. Jest uznana za zdrowszą alternatywę kawy, ponieważ działa mocniej, jednak nie uszkadzając przy tym żołądka. Doskonale reguluje ona ciśnienie krwi, oczyszcza organizm z wszelkich toksyn polepszając samopoczucie. Wpływa także na kondycję skóry – dzięki yerbie staje się ona jędrniejsza. Yerba mate dobrze sprawdza się podczas diety redukującej wagę, ponieważ poprawia przemianę materii, reguluje trawienie. Zwiększa nawet ogólną odporność organizmu.
Yerba mate to zdecydowanie lepsza alternatywa dla kawy czy energetycznych napojów. Trzeba się przyzwyczaić do jej specyficznego smaku, jednak potrafi on w sposób nieszkodliwy uzależnić. Wypróbuj napar z wyjątkowego ostrokrzewu paragwajskiego i ciesz się dużym przypływem naturalnej energii!