Coraz więcej osób przechodzi na dietę bezmięsną – nie tylko ze względów ideologicznych, ale i zdrowotnych. Powodów przejścia na wegetarianizm jest tak dużo, jak dużo jest samych zainteresowanych. Dowiedz się, czym charakteryzuje się taki styl żywienia oraz dlaczego warto go stosować. Sprawdź, czy wiesz, czym jest wegetarianizm i z czym to się… je.
Czym tak naprawdę jest wegetarianizm?
Wegetarianizm to sposób odżywiania, który polega na wykluczeniu z diety pokarmów mięsnych, a także rybnych i owoców morza. Wegetarianie posiłkują się głównie warzywami, roślinami i produktami sojowymi. Dieta uzupełniana jest nasionami roślin strączkowych, olejami roślinnymi, a także orzechami i wszystkimi grzybami.
Jeśli chcesz ograniczyć jedzenie mięsa, ale nie jesteś gotów na przejście na wegetarianizm, możesz zmienić swój styl odżywiana na inny, ale nie tak bardzo rygorystyczny. Taką dietą jest dieta semiwegetariańska polegająca na częściowym wyłączeniu potraw mięsnych z menu. Ta dieta z kolei dzieli się na pollowegetarianizm (dopuszcza spożywanie mięsa drobiowego) i pescowegetarianizm (uwzględnia w diecie ryby). Jednak jeśli chcesz iść o krok dalej, wybierz dietę wegańską, w której wyklucza się spożywanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka, a nawet miodu.
Czy wegetarianizm naprawdę ma wpływ na nasze zdrowie?
Badania dowiodły, że wegetarianie cieszą się dłuższym życiem i rzadziej zapadają na choroby takie jak na przykład cukrzyca typu 2. Dzięki temu, że dieta bogata jest w warzywa i błonnik, obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko zachorowania na nadwagę czy otyłość. Przyczynia się także do redukcji cholesterolu całkowitego. Antyoksydantny zawarte w owocach i warzywach zabezpieczają przed zachorowaniem na nowotwory, przede wszystkim jelita grubego.
Dieta wegetariańska jest zdrowa i całkowicie bezpieczna, tylko wtedy, kiedy jest dobrze zbilansowana. Przed przejściem na taki rodzaj diety – wykonaj badania krwi i skonsultuj się z lekarzem. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług dietetyka, który ułoży cały jadłospis bogaty w witaminy i minerały, niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu.
Prawidłowe zbilansowanie diety wegetariańskiej – podstawowe zalecenia
Ważną zasadą pomagającą zachować zdrowie przy diecie wegetariańskiej, jest wypijanie minimum trzech szklanek soku z warzyw zielonolistnych. Należy spożywać pięć posiłków dziennie, w których należy uwzględnić produkty pełnoziarniste, takie jak wszelkiego rodzaju kasze, płatki, ryż czy pieczywo, a także różne strączki. Połowę każdego posiłku muszą stanowić warzywa – owoce wbrew pozorom mają dużo cukru. Powinno także pić się wodę wysoko zmineralizowaną. Oczywiście, należy unikać żywności przetworzonej.
Suplementacja? Jak najbardziej!
Osoby na diecie wegetariańskiej powinny zażywać odpowiednie suplementy, ponieważ mogą wystąpić u nich niedobory żelaza, białka, wapnia, witamin A, B12 oraz D. Można je jednak z powodzeniem nadrobić spożywając odpowiednie suplementy, bogate w mikro i makroelementy niezbędne dla odpowiedniej pracy organizmu. Na rynku znajdziesz wiele propozycji dedykowanych wegetarianom.
Dieta wegetariańska jest dietą odpowiednią dla każdej osoby, na każdym etapie życia. Jest dobra nawet dla sportowców, kobiet w ciąży, nastolatków oraz niemowlaków. Odpowiednio zbilansowana i wsparta suplementami da Ci zdrowie i długie życie. Zostań wege!