Deszczowe, pochmurne dni, coraz bardziej odczuwalny chłód oraz powrót do pracy po wakacjach to ciężki okres dla wielu osób. Mniejsza ilość słońca nie zachęca do aktywności. Z początkiem jesieni spada również spożycie świeżych owoców i warzyw, bogatych w witaminy i minerały. Gorszy nastrój związany ze zmianą pory roku doczekał się nawet swojego medycznego odpowiednika – SAD (ang. Seasonal Affective Disorder), czyli choroby afektywnej sezonowej. Poznaj skuteczne sposoby, które pozwolą Ci pokonać jesienną chandrę i cieszyć się dobrym nastrojem.
Zacznij się ruszać
Najlepszym sposobem na poprawę nastoju i zyskanie pozytywnej energii jest aktywność fizyczna. Warto postawić na ruch na świeżym powietrzu. Możesz na przykład wybrać się na spacer z przyjaciółką lub drugą połówką albo postawić na wycieczkę rowerową po okolicy. Pogoda nie sprzyja wychodzeniu na zewnątrz? Świetnym rozwiązaniem będzie joga! Na początku praktyki warto zapisać się na zajęcia, prowadzone przez certyfikowanego instruktora. Pokaże on prawidłową technikę każdej asany i poprawi ewentualne błędy, które mogłyby spowodować kontuzję. Jeżeli nie masz czasu na dojazd do szkoły jogi czy klubu fitness, nic nie stoi na przeszkodzie, byś wykonała ćwiczenia w domu. Na portalach streamingowych znajdziesz mnóstwo darmowych lekcji jogi, które pozwolą Ci wzmocnić ciało, poprawić sylwetkę, a przede wszystkim się zrelaksować. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednią matę, która zapewni stabilność i amortyzację, oraz wygodny strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów. Doskonale sprawdzą się na przykład dopasowane legginsy i top od Joyinme (https://joyinme.co/).
Zmień nawyki żywieniowe
Skutecznym sposobem na pozbycie się objawów choroby afektywnej sezonowej jest także stosowanie diety, bogatej w składniki redukujące uczucie stresu i niepokoju. Do swojego jadłospisu warto włączyć ryby i tłuszcze zawierające kwasy omega- 3. Dobrym wyborem będzie łosoś, tuńczyk, oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy. Doskonale sprawdzą się także orzechy, a także gorzka czekolada, która dostarczy do organizmu magnez. W diecie nie powinno zabraknąć także pomidorów, kapusty, sezamu, brokułów i grzybów, które są źródłem selenu. Dopaminy dostarczą Ci banany, ziarna dyni, marchew oraz szpinak. Warto również spożywać produkty zbożowe.
Odpowiednia suplementacja
W okresie jesiennym spada ilość słońca, niezbędnego do produkcji witaminy D3 przez organizm. Odpowiada ona za odporność organizmu i poprawia nastrój. Istotne są również kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają pracę mózgu, wykazują działanie przeciwzapalne oraz pomagają w walce z wahaniami nastroju. Dobry wpływ na poprawę humoru ma również witamina B, a E i C obniżają stres. Dodatkowa suplementacja pozwoli przezwyciężyć jesienną chandrę i cieszyć się dobrym zdrowiem.