Codzienna dbałość o higienę ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia. W dobie pandemii nie możesz zapomnieć także o regularnej dezynfekcji. Życie w nieustannym biegu czy kontakt z wieloma osobami to największe ryzyko przenoszenia wirusów, bakterii i drobnoustrojów. Zapobiegaj zarażeniu, dezynfekując dłonie i powierzchnie w odpowiedni sposób.
Dezynfekcja rąk
Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania koronawirusowi jest częste mycie rąk. Ważne, aby robić to wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund, bardzo dokładnie, nie pomijając przestrzeni między palcami. Czynność tę należy powtarzać, szczególnie po wyjściu z łazienki, przed jedzeniem, po kaszlu i kichaniu czy wydmuchiwaniu nosa. W sytuacjach, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody i mydła, stosuj środki do dezynfekcji rąk. Z tego względu warto zaopatrzyć się w niewielkie i poręczne buteleczki, które będziesz mieć pod ręką w przypadku ewentualnych wyjść i wyjazdów. Pamiętaj, że jedyne skuteczne preparaty to takie, które w swoim składzie zawierają minimum 60% alkoholu. Podobnie, jak w przypadku mycia rąk wodą z mydłem, płyn dezynfekujący musi dokładnie zwilżyć całe dłonie.
Jak stosować preparaty do dezynfekcji dłoni?
Na rynku znajdziesz szeroki wybór preparatów dezynfekujących – płyny, spraye, żele są umieszczane w buteleczkach o różnych pojemnościach, z atomizerem lub z pompką. Pamiętaj jednak, że dezynfekcja nigdy nie zastąpi mycia rąk, dlatego jeśli masz taką możliwość, to przed użyciem preparatu dokładnie oczyść dłonie wodą z mydłem. Zaleca się użycie takiej ilości płynu, by wystarczyła na pokrycie obu dłoni, a następnie wcieranie preparatu przez około 30 sekund do całkowitego wyschnięcia.
Nie stosuj środków do dezynfekcji na zwilżone dłonie, ponieważ substancja czynna zostanie rozcieńczona, co osłabi jej działanie. Płynów odkażających nie należy także wycierać – dłonie należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Preparaty na bazie alkoholu mogą bardzo wysuszyć Twoją skórę, dlatego po powrocie do domu zwróć uwagę na ich odpowiednią pielęgnację. Warto stosować kremy nawilżające i specjalne odżywki do paznokci, które zapobiegną zniszczeniom. Możesz też sięgnąć po produkty zawierające w swoim składzie substancje nawilżające, takie jak aloes, które złagodzą skutki częstej dezynfekcji.
Dezynfekcja przestrzeni i pomieszczeń
Po izolacji lub domowej kwarantannie konieczne jest przeprowadzenie dezynfekcji całego mieszkania w celu usunięcia wirusów i bakterii zalegających na różnych przestrzeniach. Możesz zlecić odkażanie profesjonalnej firmie lub zrobić to samodzielnie. Jeśli decydujesz się na dezynfekcję domu lub mieszkania, to zacznij na sucho od starcia kurzu i pyłu, a następnie, zaczynając od góry do dołu, czyść sufit, lampy, ściany, meble, okna i podłogę. Do każdej powierzchni należy zastosować odpowiedni preparat – wybieraj je tak, by nie zniszczyć mebli i podłóg. Pomyśl także o dezynfekcji miejsc, które są najczęściej dotykane, czyli klamek, uchwytów szafek czy włączników świateł. To właśnie w tych miejscach jest największe prawdopodobieństwo nagromadzenia się wirusów i bakterii.
Domowe środki – czy warto z nich korzystać?
Powszechnie stosowanym środkiem dezynfekującym był niegdyś denaturat. Pomimo, że zawiera duże dawki alkoholu, nie jest on w pełni skuteczny w walce z wirusami, a do tego jest szkodliwy dla organizmu. Wdychanie oparów denaturatu drażni układ oddechowy, a jego kontakt z oczami może doprowadzić do łzawienia i stanu zapalnego. Chętnie wybieranym środkiem jest także ocet, jednak jest to produkt pomocny jedynie w czyszczeniu, a nie dezynfekcji. Zdecydowanie lepiej sięgać po specjalistyczne środki które są bezpieczne, a dodatkowo w pełni skuteczne. Nie daj się wirusowi i dbaj o regularną dezynfekcję swoich dłoni i powierzchni.