Jeśli wybierasz się pierwszy raz do japońskiej restauracji albo planujesz romantyczną kolację z sushi we dwoje, to warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi rodzajami tego tradycyjnego dania z Kraju Kwitnącej Wiśni. Pamiętaj również o przestrzeganiu etyki jedzenia sushi. Sprawdź, na co możesz trafić w menu sushibaru i jak poprawnie spożywać tę japońską potrawę.
Kilka słów o Nigiri
Nigiri to jeden z najprostszych rodzajów sushi. Powstaje poprzez ugniatanie ryżu doprawionego octem. Formuje się z niego wydłużone kulki i układa się na nich owoce morza, na przykład krewetki, kawałki ryby, albo japoński omlet, czyli temagoyaki. W warszawskiej restauracji Youmiko (https://www.youmiko.pl/) możesz skosztować wegańskiej wersji tego dania – to świetna alternatywa dla osób, które nie spożywają produktów odzwierzęcych oraz dla tych, którzy chcieliby skosztować czegoś nowego.
Nigiri, tak samo jak pozostałe odmiany sushi, podaje się z wasabi, sosem sojowym oraz imbirem. Dwa pierwsze służą do podkreślania i wzmacniania smaku potraw. Pamiętaj jednak, by nie napierać ich za dużo – po pierwsze zielony chrzan jest bardzo ostry, a po drugie będzie to źle odbierane przez kucharzy. Drugą ważną kwestią jest delikatne zamaczanie dania w sosie sojowym – należy to robić od strony ryby. Po zjedzeniu nigiri (w całości!), przegryź je kawałkiem imbiru, aby oczyścić kubki smakowe.
Słynne maki
Maki to najpopularniejsza odmiana sushi, która odpowiada powszechnych wyobrażeniom tej japońskiej potrawy. Rolki formowane są przy pomocy bambusowej maty. W samym środku znajdują się ryby, owoce morza albo warzywa i owoce, na przykład ogórek czy awokado. Następnie jest rż doprawiony specjalnym octem. Całość zawinięta jest w algi morskie, nori.
Maki dzielą się na hosomaki, futomaki i uramaki. Te pierwsze to cienkie plasterki sushi (około 2-3 centymetry), zazwyczaj z jednym dodatkiem w środku. Ich większą i bogatszą wersją są futomaki. Uramaki z kolei to odwrócone maki – nori oraz ryby, owoce morza czy warzywa znajdują się w warstwie klejącego ryżu. Często posypane są dodatkowo sezamem. W Youmiko sushimasterzy dbają, by potrawy w wersji wegetariańskiej zachwycały smakiem. Spróbuj koniecznie!
Sushi zazwyczaj je się pałeczkami, które należy używać jedynie podczas posiłku. Po spożyciu potrawy odłóż je na specjalną odstawkę. W nietakcie uznawane jest wymachiwanie nimi i wskazywanie na inne osoby. Jeśli nie umiesz jeść pałeczkami, śmiało możesz używać rąk. Pamiętaj jednak, by wcześniej wytrzeć je w podany wilgotny ręcznik. Poszczególne części rolki jedź w całości. Odgryzanie kawałków uznawane jest za nietaktowne, a dodatkowo popsujesz sobie niesamowitą gamę smaków.