Jeśli twierdzisz, że prawdziwy mężczyzna to ten, który nie boi się ubrudzić rąk, nie mówi o swoich emocjach, nie ubiera się modnie i nie spędza godzin przed lustrem – jesteś w ogromnym błędzie. „Prawdziwy” mężczyzna może być uczuciowy, może interesować się modą i może nie lubić naprawiania aut. Zazwyczaj takich mężczyzn nazywa się „metroseksualnymi”. Kim i jaki jest mężczyzna metroseksualny?
Czym właściwie jest metroseksualizm?
Na metroseksualistów często mówi się geje. Nic bardziej mylnego! Słowo to pochodzi od połączenia słów „metropolia” oraz „HETEROseksualizm”. Metroseksualizm to termin określający styl życia zazwyczaj młodych, heteroseksualnych mężczyzn, w którym dominuje skupienie się na swoim ciele, atrakcyjności, a także zainteresowanie modą. Metroseksualni mężczyźni często uchodzą za wrażliwych, delikatnych oraz empatycznych. Są kulturalni i obyci w świecie. Pomimo swojej wyższej niż przeciętnie wrażliwości, potrafią być silni i stanowczy. Nie przeszkadza im to jednak w próbach zrozumienia kobiet. Mitem jest to, że nie uprawiają żadnego sportu. Tak naprawdę ćwiczą, ale nie dla mięśni, tylko dla kondycji. Często chodzą do SPA lub odwiedzają gabinety kosmetyczne i fryzjerskie.
Skąd wziął się metroseksualizm?
Z pojawieniem się metroseksualnych mężczyzn wiązane jest pojawienie się koncernów kosmetycznych i odzieżowych, których są wiernymi klientami. Bezpośrednią przyczyną metroseksualności jest z pewnością ewolucja współczesnego społeczeństwa – zacierają się teraz role męskie i żeńskie, a niektórzy mężczyźni stają się bardziej uczuciowi. Metroseksualizm jest ściśle związany ze zmianą sposobu myślenia oraz zmiany postaw i stylu życia.
Przez zainteresowanie modą i urodą, metroseksualni mężczyźni często uważani są za zniewieściałych narcyzów. Zapomina się o tym, że metoseksualizm obejmuje też aspekt intelektualny – osoby takie czytają dużo książek, dbają o rozwój duchowy oraz chodzą do teatru.
Czy metroseksualizm jest normalny?
Oczywiście, że tak! Metroseksualizm jest całkowicie normalny i można go porównać do emancypacji kobiet. Mają one prawo do udziału w rajdach samochodowych, więc mężczyźni mogą żyć w zgodzie ze sobą. Żyjemy w czasach, w których każdy człowiek ma prawo do odkrywania swojej prawdziwej natury i niewpasowywania się w konkretne, przyjęte schematy.
Co ciekawe, termin „metroseksualny” miał prześmiewać marketing – został jednak potraktowany na poważnie. Metroseksualni mężczyźni coraz częściej pojawiają się w telewizji, reklamując ubrania, buty czy kosmetyki. Sztandarową postacią jest, były piłkarz, David Beckham. Można zaobserwować u niego co chwilę nową fryzurę, paznokcie pomalowany na inny kolor czy kolejny tatuaż. Reklamuje on między innymi męską bieliznę i jest uwielbiany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
Metroseksualizm nie jest chorobą ani dziwactwem. Jest to po prostu styl życia, który każdy mężczyzna może prowadzić. Ważne, żeby pamiętać, że to nie wygląd świadczy o człowieku, a jego postawy i zachowania. Zanim ocenisz książkę po okładce, zwróć uwagę, co jest w środku.