Wszystko o weganizmie

Weganizm, mimo swojego ścisłego rygoru,  staje się coraz bardziej popularny. Większość ludzi sądzi, że dieta wegańska należy do mało urozmaiconych, niesmacznych i nie dostarcza odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nic bardziej mylnego! Jeśli myślisz o przejściu na weganizm, musisz wcześniej sporo się o nim dowiedzieć. Poszerz swoją wiedzę, by sobie nie zaszkodzić.

Weganizm – z czym to się… je

Dieta wegańska to rygorystyczna odmiana wegetarianizmu. Polega ona na nie jedzeniu wszelkich produktów odzwierzęcych, w tym: mięsa, ryb czy owoców morza, jajek, nabiału, a także produktów, które zawierają żelatynę wieprzową. Weganie rezygnują też ze spożywania miodu. Jednak taki styl życia nie kręci się wyłącznie wokół jedzenia – wiąże on się także z rezygnacją z ubrań stworzonych z naturalnej skóry. Jednak to nie wszystko – istnieją również specjalne kosmetyki oraz witaminy i leki, w których składzie nie znajdziesz odzwierzęcego tłuszczu czy mleka.

Czy weganizm jest zdrowy?

Weganizm został poddany wielu testom i badaniom. Naukowcy dowiedli, że jest to dieta bezpieczna, a nawet korzystna dla zdrowia. Przyczynia się ona do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby, wśród których można wymienić otyłość, nadciśnienie, cukrzycę typu II, chorób nowotworowych, kamicy żółciowej, zaparć czy hemoroidów, a nawet próchnicy zębów. Okazuje się, że spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, wcale nie jest nam potrzebne. W diecie wegańskiej często brakuje żelaza, wapnia i witaminy B12. Dlatego właśnie weganie muszą spożywać duże ilości produktów bogatych w te mikroskładniki, bądź suplementować je specjalnie przygotowanymi witaminami.

Wszystko o weganizmie

Co należy jeść przy diecie wegańskiej?

Stosując dietę wegańską, musisz pamiętać o zaspokojeniu potrzeb swojego organizmu na wapń i żelazo oraz witaminę B12. Ich bogactwo, a także wiele, niezbędnego dla pracy organizmu, białka znajdziesz na przykład w tofu, tempeh, czy w fasoli. Krowie mleko najlepiej zastąpić roślinnym. Na rynku dostępnych jest wiele wegańskich mlek o różnych smakach. Weganie stworzyli nawet własną piramidę żywieniową, z której można spokojnie korzystać na początku drogi z dietą roślinną. U jej podstawy znajdują się produkty zbożowe, stworzone z pszenicy, ryżu, owsa czy żyta, a także warzywa i owoce. Środkowy poziom tej piramidy stanowią rośliny strączkowe, grzyby, orzechy i nori. Można także znaleźć tu produkty wytworzone z mleka roślinnego, na przykład wegańskie jogurty. Szczyt piramidy okupują cukier, kawa i herbata. Warto wspomnieć, że weganie powinni skupić się na jedzeniu surowych produktów, ze względu na fakt, iż obróbka termiczna pozbawia je cennych witamin i minerałów.

Chcę przejść na weganizm!

Na dietę wegańską nie można przejść natychmiast, bez wcześniejszego przygotowania się – organizm należy przyzwyczajać stopniowo do nowej sytuacji. Zacznij od spokojnego zmniejszania ilości mięsa i słodyczy – zastąp je warzywami i owocami. Jeśli chodzi o sposób gotowania, zdecydowanie zrezygnuj ze smażenia, na rzecz gotowania i duszenia. Chcesz wprowadzić wegańską dietę na stałe? Znajdź swoją motywację – na pewno na początku będzie Cię ciągnąć do potraw mięsnych. W takich chwilach przyda się coś na kształt mantry. Możesz powtarzać ją w głowie lub na głos, co odwróci Twoją uwagę od chęci spożycia mięsa. Bycie weganinem zobowiązuje do ciągłego zdobywania wiedzy na jego temat. Dzięki rosnącej popularności powstaje coraz więcej produktów „vegan friendly”, przez co utrzymanie takiego stylu życia jest o wiele łatwiejsze.