Fanów literatury, książkowy świat potrafi wciągnąć bez reszty. Ulubione serie sprawiają, że przywiązują się oni do bohaterów i z przyjemnością oddają się czytaniu kolejnych tomów. Najpopularniejsi autorzy prędzej czy później decydują się na sprzedanie praw twórcom filmowym i tak oto na szklanym ekranie możemy podziwiać bohaterów, którzy dzięki aktorom są niemal na wyciągnięcie ręki. Na które produkcje warto zwrócić uwagę?

Żmijowisko – na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza

Na wakacje do agroturystyki przyjeżdża grupa przyjaciół wraz ze swoimi dziećmi. Imprezy, trudne tematy, nowe twarze i stare rany na nowo otwarte – między kartkami książki kryją się ludzkie dylematy, kłamstwo i dwoistość ludzkiej natury, która prowadzi do tragedii.

Do tytułowego Żmijowiska wraca Arek – ojciec zaginionej przed rokiem córki, by ostatni raz spróbować ją znaleźć. Okazuje się, że spotka tam dawną znajomą, która również brała rok temu udział w alkoholowej imprezie, w trakcie której zaginęła nastolatka. Zarówno serial, jak i książka prowadzą odbiorcę przez trzy linie czasowe – przeszłość przed zaginięciem dziewczyny, moment samego zaginięcia oraz teraźniejszość. Cała historia jest owiana tajemnicą, ludzkim dramatem i wyniszczającymi obsesjami zazdrości i nienawiści.

Produkcja powstała w 2019 roku, a reżyserią zajął się Łukasz Palkowski. W głównych rolach można podziwiać Pawła Domagałę, Wojciecha Zielińskiego, Cezarego Pazurę i Agnieszkę Żulewską. Jest wiernym odwzorowaniem książki, dzięki czemu przypadła czytelnikom do gustu. Jeżeli lubisz seriale z tajemnicą w tle, które z każdym odcinkiem wciągają odbiorcę jeszcze bardziej to „Żmijowisko” z pewnością Cię zaskoczy. Oglądaj na platformach streamingowych i na Canal+.

Chyłka – na motywach serii prawniczej Remigiusza Mroza

Miliony sprzedanych książek z serii o mecenas Joannie Chyłce sprawiły, że charyzmatyczna prawniczka trafiła na ekrany telewizorów. Serial stworzony na motywach powieści Remigiusza Mroza doczekał się już czterech sezonów. Główna bohaterka – Joanna Chyłka, znana adwokat, która nie przegrała żadnej sprawy musi odnaleźć zaginioną córkę swojej dawnej znajomej. W międzyczasie zostaje jej przydzielony aplikant Kordian Oryński, którego prawniczka ma nauczyć fachu. Przed duetem stają nie tylko klienci, którzy nie chcą pomocy, ale także demony przeszłości, dające o sobie znać. Każdy sezon nawiązuje do innej części książki.

W roli niezawodnego duetu prawniczego zobaczysz Magdalenę Cielecką i Filipa Pławiaka. W obsadzie znaleźli się także Szymon Bobrowski, Jakub Gierszał, Piotr Żurawski, Olga Bołądź, Mariusz Bonaszewski i Antoni Pawlicki. Pierwszy sezon zadebiutował w 2018 roku. Wszystkie odcinki są dostępne na platformie Player.

Król – ekranizacja książki Szczepana Twardocha

Warszawa, rok 1937. Główny bohater, gangster, bokser i żyd Jakub Szapiro zostaje wciągnięty w polityczny spisek. Porachunki gangsterskie mogą przesądzić o losach państwa. Zbliżające się widmo wojny nie ułatwia prowadzenia życia w mieście. Skomplikowane relacje, spiski na szczytach władzy, gangsterskie porachunki i niepewna przyszłość – właśnie taki klimat dominuje w serialu. Dynamiczna akcja, przemoc i zwroty akcji przeplatają się ze sobą w każdym odcinku. Jeżeli jesteś fanem twórczości Szczepana Twardocha to przeniesienie książki na ekran powinno sprostać Twoim oczekiwaniom. Delikatnie zmieniono niektóre wątki, ale nie powinno to przeszkadzać w odbiorze. Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc i Magdalena Boczarska. Reżyserią zajął się Jan P. Matuszyński. Serial znajdziesz w serwisach VOD, które posiadają dostęp do biblioteki Canal+ np. player.

Seriale i adaptacje, których scenariusze powstają na postawie książkowych pierwowzorów coraz częściej zyskują popularność i sympatię widzów. Należy jednak pamiętać, że szklany ekran rządzi się swoimi prawami, dlatego zmiany są nieuniknione. Jeżeli cenisz sobie papier to sięgnij również po niego i poznaj oryginalną historię od początku.