Mozaika – jaką wybrać?

Rynek mozaik się rozrasta – pojawiają się nowe kształty, rozmiary i materiały, z których są wykonane. Jeżeli tylko chcesz, możesz kupić te niewielkie płytki z masy perłowej czy z kamieni półszlachetnych. Dzięki nim mozaika daje efekt kunsztownej, architektonicznej biżuterii. Jaką mozaikę wybrać, aby cieszyła oko przez długi czas? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się.

Mozaikowe kształty

Najpopularniejszym kształtem mozaiki jest oczywiście kwadrat, ale znajdziesz ją również w wersji prostokątnej, dłuższych pasków, owali, kółek, pierścieni, trójkątów, a nawet efektownych heksagonów (https://imozaiki.pl/collections/heksagony). W świecie tych niewielkich płytek znajdziesz także propozycje w nieregularnych kształtach – te podczas produkcji są wypalane osobno. A może zainteresuje Cię mozaika stylizowana na postarzaną? Powstaje ona w wyniku celowego i kontrolowanego tłuczenia płytek, poprzedzonego wcześniejszym nacinaniu ich od spodu – dzięki temu wyznaczone są miejsca, w których płytka ma pęknąć. Pozwala to na uzyskanie różnych elementów o podobnej wielkości.

Różnorodność materiałów

Mozaika z gresu, metalu, szkła czy drewna, a może kamienna? To, z jakiego materiału wybierzesz mozaikę, jest bardzo ważne, ponieważ każdy materiał zachowuje się inaczej – niektóre, tak jak gres, nadają się zarówno do suchych wnętrz, jak i na zewnątrz czy na podłogę . Mozaika z metalu (aluminium, miedź, brąz) to blaszki przyklejone na płytkę ceramiczną – metal może być wrażliwy na zarysowania, stąd lepiej tego typu mozaikę stosować na ścianach. W eleganckich pomieszczeniach można wykorzystać piękną i efektowną mozaikę drewnianą (https://imozaiki.pl/collections/mozaiki-drewniane), która jest bardzo popularna w Chinach. Mozaika kamienna sprawdzi się z kolei jako uniwersalne wykończenie łazienki czy elewacji na zewnątrz domu.

Słynna szklana mozaika

Najbardziej popularną mozaiką, jest mozaika szklana (https://imozaiki.pl/collections/mozaiki-szklane), którą łatwo barwić, zdobić oraz formować. Płytki mogą być błyszczące, matowe, przezroczyste, zdobione brokatem… Rozwiązań jest naprawdę wiele. Dzięki odporności na wilgoć świetnie sprawdzą się w łazience czy na basenie. Mozaika, dzięki swojemu klasycznemu, acz nowoczesnemu wyglądowi, z pewnością sprawdzi się jako element ozdobny Twojego domu, czy nawet ogrodu. Dopasuj odpowiednią mozaikę do warunków i ciesz się wyjątkową ozdobą, która z pewnością przyciągnie wzrok Twoich gości.