Medytacja – świat skupienia i ciszy

Medytacja wbrew pozorom nie jest ani trudna, ani nieosiągalna dla zwykłego śmiertelnika. Jeśli poszukujesz harmonii zarówno w swoim życiu, jak i w samym sobie – zacznij medytować. Pomoże to także przy pozbywaniu się złych nawyków, obniży poziom stresu, zniweluje skutki różnych chorób. Podaruj sobie chwilę odprężenia.

Kilka słów o medytacji

Medytacja jest treningiem umysłu, pomagającym w lepszym zrozumieniu siebie. Jej celem jest skupienie się na chwili obecnej, przede wszystkim wykorzystując do tego własny oddech. Wzmaga to ćwiczenie koncentracji, dzięki czemu umysł oczyszcza się z nadmiaru myśli, przez co relaksuje się całe nasze ciało. Im częściej praktykuje się medytację, tym bardziej doświadcza się korzyści z niej płynących w swoim życiu.

Czy warto medytować?

Setki badań naukowych potwierdzają zbawienny wpływ medytacji na organizm, a także umysł człowieka. Nie trzeba praktykować jej przez długi okres czasu. Zmiany zauważysz już po jednej, nawet krótkiej sesji. Co dokładnie daje skupianie się na chwili obecnej, swoim oddechu i sobie? Profitów jest ogromna ilość. Jednak najważniejsze z nich to obniżenie poziomu stresu i niepokoju, zmniejszenie poczucia zmęczenia i odprężenie całego ciała. Medytacja pomaga również w trakcie terapii leczenia uzależnień oraz depresji. Pozytywnie wpływa także na koncentrację, poprawia samopoczucie, wzmacnia kreatywność, obniża i reguluje ciśnienie krwi, co w konsekwencji może wydłużać życie. Ma ona także wpływ na relacje: zmniejsza izolację społeczną i uczucie samotności. To jedynie mała część pozytywów płynących z jej praktykowania.

Medytacja – świat skupienia i ciszy

Obalanie medytacyjnych mitów

Wokół tematu medytacji pojawiło się wiele mitów. Chyba najpopularniejszym z nich jest to, że medytacja jest związana z religią. To świecka praktyka, która prowadzić może każdy, bez względu na przekonania. Drugim mitem jest tradycyjne siedzenie w tak zwanej „pozycji kwiatu lotosu”. Prawda jest taka, że medytować można w każdej pozycji, nawet chodząc. Trzeci mit – medytacja jest droga. Nic bardziej mylnego, ponieważ aby medytować, nie musisz kupować praktycznie nic. Potrzebny jest tylko Twój oddech. Na rynku możesz znaleźć wiele ciekawych akcesoriów, które ułatwiają praktykę, szczególnie na początku.  

Medytacja jest dosłownie dla wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy wyznania. Jest to trening oddechowy, który wprowadza w stan relaksu i błogości. Spróbuj medytacji już dziś i zauważ jej zbawienny wpływ na Twój umysł i organizm.