Freeganizm – nowa moda nadciąga?

Marnowanie jedzenie to problem na skalę światową. Wiele z tego co wyrzucamy, nadaje się jeszcze do spożycia. Wyciąganie takich produktów ze śmietnika może brzmi trochę odrzucająco, ale jest to nowy trend. Freeganizm to ruch w duchu zero-waste, polegający na antykonsumpcyjnym stylu życia i wyrażeniu swojego sprzeciwu wobec marnowania zasobów. Czym jest dokładnie freeganizm i kim są ludzie go praktykujący?

Freeganizm – co to jest?

Freeganizm to nowy trend, który polega na niekonsumpcyjnym stylu życia. Traktowany jest jako wyrażenie sprzeciwu wobec rabunkowej gospodarki. Freeganie wyławiają ze śmietników nie tylko przedmioty, którym można dać drugie życie, ale także jedzenie zdatne do spożycia. Nie zbierają oni zepsutej żywności! Korzystają tylko z tej dobrej, bezsensownie wyrzucanej najczęściej przez markety. Freeganie chodzą na „polowania” grupami. Ich wyjścia nazywa się skipami.

Wartości, jakimi kierują się freeganie

Wartości, którymi kierują się freeganie, to przede wszystkim sprzeciw wobec coraz większej, zbędnej produkcji oraz rosnącej konsumpcji, przez które produkowany jest nadmiar odpadów; sprzeciw wobec ekspansji rynków i ciągłemu obiegowi kapitału, a także sprzeciw wobec dzisiejszemu marketingowi opartemu na manipulacji psychicznej. Freeganie praktykują również alternatywne zaspokajanie codziennych potrzeb oraz ograniczenie udziału w rabunkowej gospodarce. Starają się także jak najbardziej zminimalizować negatywny wpływ działań człowieka na środowisko naturalne.

Z jakich powodów dobre produkty są skazane na śmietnik?

Produkty, które są jeszcze zdatne do spożycia, często trafia do śmietnika z bardzo błahych powodów. Może to być na przykład rebranding marki. Gdy marka zmienia szatę graficzną lub wyłącznie logo, rzadko następuje wyprzedaż tych z poprzednim designem. Produkty są po prosty wyrzucane. Kolejnym powodem może być zmiana gramatury produktu. Producent nagle stwierdza, że za tę samą cenę, sprzeda mniej towaru, więc ten „mniej dochodowy” po prostu trafia do śmieci, co jest zupełnie nielogiczne. A co, jeśli reklamowany produkt nie nadaje się do powrotu na półkę? Oczywiście najłatwiej i najszybciej jest go po prostu wyrzucić.

Częstym powodem, dla którego wyrzuca się dobre i jakościowe owoce oraz warzywa, jest ich nieatrakcyjny wygląd. Co prawda „brzydkie” jabłko ma takie same wartości odżywcze, co „ładne”, ale mimo to markety pozbywają się takich produktów. Pewnie pomyślisz, że to jedynie kilka owoców czy warzyw… No tak, ale takie działanie podejmują miliony (jak nie miliardy) sklepów!

Freeganizm – nowa moda nadciąga?

Freeganizm sposobem na ekologiczne oszczędzanie

Freeganizm bezsprzecznie pomaga oszczędzić pieniądze. Zaopatrując się w pożywienie i różne przedmioty w (dosłownie) koszach na śmieci, na kwestię żywienia, a czasem nawet i ubioru, nie wydaje się ani złotówki. To jednak nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim surowców oraz jedzenia, a także środowiska. Jeśli nie jesteś przekonany co do tej ideologii, warto zwrócić uwagę na ilość marnowanego jedzenia w Twoim domu. Jest wiele sposobów, aby tego uniknąć. Zmień kilka nawyków i oszczędzaj.

Freeganizm to odpowiedź na wady dzisiejszego świata. Freeganie ratują jedzenie i inne rzeczy, ratując tym środowisko naturalne. Wielu osobom ich działania mogą wydawać się obrzydliwe i niehigieniczne, jednak w taki sposób chcą ratować środowisko i zwrócić uwagę na problem marnotrawca. Warto się nad tym zastanowić.