Jak rozpoznać objawy udaru mózgu u seniora

Udar mózgu następuje, wtedy gdy krew w niewłaściwy sposób przepływa do mózgu i nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu. Może zdarzyć się to w każdym wieku, jednak szczególnie narażone są osoby starsze. Niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie objawów i udzielenie pierwszej pomocy. Sprawdź, jak rozpoznać udar mózgu u seniora.

Rodzaje i przyczyny udaru

Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny i krwotoczny, inaczej zwany wylewem. Do pierwszego dochodzi w momencie, gdy jedno z naczyń krwionośnych zostaje zablokowane przez zator lub zakrzep, a do drugiego – gdy naczynie pęka. Przyczyną takiego zdarzenia zazwyczaj są zazwyczaj nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy otyłość.

Objawy udaru

W przypadku udaru mózgu niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i wezwanie pogotowia. Jedynie w warunkach szpitalnych osoba poszkodowana może otrzymać odpowiednią pomoc i leki. Do najczęstszych symptomów, mogących wskazywać na udar mózgu, jest drętwienie jednej strony ciała i niedowład mięśni twarzy, objawiający się nienaturalnym grymasem. Mogą wystąpić także omdlenia i nudności. Osoba poszkodowana może skarżyć się również na gwałtowny ból głowy oraz zaburzenia widzenia. Częstym objawem są problemy z koordynacją oraz ze składaniem zdań i wypowiadaniem się.

Gdy rozpoznasz u osoby starszej objawy udaru mózgu, jak najprędzej zadzwoń po pogotowie. Przed przyjazdem karetki należy ułożyć seniora w bezpiecznej pozycji i nie podawać nic do picia, ani do jedzenia. Dzięki szybkiej reakcji poszkodowany ma większe szanse na uniknięcie poważnych konsekwencji udaru, jaką może być zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć. Po takim zdarzeniu bardzo często może wystąpić niedowład lub porażenie kończyn, a także nerwów: twarzowego, wzrokowego oraz trwałe zaburzenia mowy.

Zajmowanie się osobą starszą, która doznała udaru mózgu, nie jest łatwa. Bardzo często senior nie jest w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności. Warto wtedy zastanowić się nad specjalistyczną opieką. W Rezydencji Senioralnej „Słowik” (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-spokojnej-starosci-dolnoslaskie.html) podopieczni mają zapewnione doskonałe warunki, a nad ich zdrowiem czuwa wykwalifikowana kadra pracowników. Wybierz miejsce, gdzie bliska Ci osoba starsza będzie czuła się komfortowo.

Udar mózgu to zdarzenie nagłe, którego można uniknąć, wykonując regularnie badania oraz dbając o odpowiednią dietę. W momencie wystąpienia pamiętaj o jak najszybszym udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu pogotowia. Odpowiednią opiekę dla seniorów po udarze zapewni Rezydencja Senioralna „Słowik”.