Magia aromaterapii

Aromaterapia zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego! Kosztuje niewiele, a potrafi przenieść myślami w zupełnie inne miejsce. Ciepła woń olejków eterycznych unoszących się w powietrzu zapewnia relaks i dodaje energii. Ponadto pobudza i poprawia koncentrację. Dowiedz się, czym jest aromaterapia i jak ją stosować.

Aromaterapia – czym jest?

Celem tej holistycznej metody, opierającej się wyłącznie na siłach natury, pochodzących z roślinnych olejków eterycznych, jest pozytywne działanie zarówno na nasze zdrowie, jak i (może nawet przede wszystkim) samopoczucie. Cechą eterycznych olejków jest to, że ich zapach bardzo łatwo przenika przez skórę, a także drogi oddechowe, obejmując cały organizm. Kiedy dotrą do mózgu, są tam przetwarzane przez układ limbiczny. Wywołują wtedy określone reakcje: mogą na przykład dodać energii albo wręcz przeciwnie, pomóc zasnąć. Dopasowany olejek eteryczny potrafi skutecznie załagodzić wiele schorzeń.

Jak zacząć stosować aromaterapię?

Do aromaterapii nie potrzeba specjalnych przygotowań – wystarczy zaopatrzyć się w olejek eteryczny. Najważniejsze, aby używać produktów, których zapach najbardziej Ci odpowiada. Można je stosować na kilka sposobów. Jednym z najbardziej popularnych jest aromatyczna, gorąca kąpiel. Wpływa ona relaksująco zarówno na umysł, jak i ciało. Dołącz do niej ulubioną muzykę i świece. Stosuj jednak umiar w zapachach i nie łącz intensywnie pachnących żeli do mycia z olejkami.

Jeśli lubisz masaże, możesz je połączyć z praktykowaniem aromaterapii. Do masażu należy użyć olejku w ulubionym zapachu, który w połączeniu z subtelnym dotykiem, działa doskonale na psychikę oraz daje fizyczne odprężenie.

Tradycyjną metodą aromaterapii jest wlanie odrobiny olejku eterycznego do kominka lub dyfuzora. Doskonale sprawdzają się tu również specjalne, zapachowe świece. Jest to doskonała metoda dla osób mających problem z zaśnięciem: na godzinę przed planowanym położeniem się do łóżka, należy wywietrzyć pokój, a później zapalić świecę lub uruchomić kminek, bądź dyfuzor. Z pewnością pomoże Ci to zasnąć spokojnym i twardym snem, a rano obudzić się pełnym energii.

Każdej z metod towarzyszy inhalacja. Polega ona na rozprowadzaniu zbawiennej woni olejku po całym naszym organizmie. Jeśli jednak chcesz przeprowadzić solidną, suchą inhalację, możesz wylać kilka kropli eterycznego olejku na chusteczkę, a następnie głęboko wdychać przyjemny zapach.

Magia aromaterapii

Na co właściwie pomaga aromaterapia?

Głównym zadaniem aromaterapii, jest radzenie sobie ze zmęczeniem i brakiem energii. Dodatkowo pomaga przy chorobach takich jak przeziębienie, a także na bóle mięśniowe, huśtawki nastroju czy podczas trudnych, stresujących chwil. Dobrze wpływa na naszą psychikę. Udowodniono, że aromaterapia pomaga koić nerwy i działa uspokajająco.

Ile to właściwie kosztuje?

Wszystko zależy od tego od Twoich indywidualnych preferencji. Na początku swojej przygody z aromaterapią, potrzebujesz jedynie olejku eterycznego, który możesz kupić już za piętnaście złotych. Warto zaopatrzyć się w specjalny, ceramiczny kominek. Cena takiego kominka to około 30 zł. Do aromaterapii można także wykorzystać wonne świece (dostępne za około dwadzieścia pięć złotych) albo postawić na tanie, zapachowe podgrzewacze.

Aromaterapia pomaga na wiele różnych chorób, a przede wszystkim pomaga osiągnąć spokój i wyciszenie. Jej niskie koszty oraz wysoka skuteczność sprawiają, że cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, czy olejki eteryczne będą miały zbawienny wpływ również na Ciebie.