Urządzając kuchnię warto zwrócić uwagę na sprzęt, który sprawi, że wykonywanie codziennych czynności będzie szybsze, bardziej wydajne i mniej męczące. Wpływ na to ma również układ mebli, wysokość blatów, głębokość zlewu i szafek czy odpowiednie odległości między sprzętami. Projektując swoją wymarzoną kuchnię kieruj się wygodą. Szukaj inspiracji i sprawdź, jakie rozwiązania łączą w sobie praktyczność wraz z pięknym wyglądem. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by stworzyć ergonomiczną i w pełni funkcjonalną przestrzeń.
5 stref w kuchni
Pierwszą zasadą ergonomii kuchni jest podział wnętrza na 5 stref, które według ogólnej zasady powinny być rozmieszczone zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych). Dzięki tej zasadzie poruszanie się po kuchni będzie znacznie wygodniejsze, bowiem ograniczone zostaje chodzenie, obracanie, schylanie się oraz podnoszenie i wyciąganie rąk. Pierwsza z nich to strefa zapasów, która powinna znajdować się jak najbliżej wejścia – podstawowym sprzętem w tej strefie jest lodówka, zamrażarka i szafka na produkty, które nie wymagają chłodzenia. Strefa przechowywania, jak sama nazwa wskazuje, to wszystkie szafki w których gromadzisz garnki, naczynia, sztućce oraz małe AGD. W tym przypadku świetnie sprawdzą się meble wiszące. Dolne półki zdecydowanie lepiej zastąpić szufladami z pełnym wysuwem.
W każdej kuchni powinna zaleźć się też strefa zmywania ze zlewozmywakiem, zmywarką i koszami na śmieci. By poprawić funkcjonalność, zadbaj również o szufladę na wszelkie środki czystości. Strefa przygotowywania posiłków, czyli po prostu blat kuchenny lub wyspa wbrew pozorom również mają ogromny wpływ na Twoją wygodę podczas przyrządzania potraw. Przede wszystkim dobierz odpowiednią dla siebie wysokość oraz zadbaj o najbliższe otoczenie, czyli reling do wieszania akcesoriów, stojak z nożami czy deski. Ostatnią strefą jest strefa gotowania, którą tworzą typowe sprzęty elektryczne, do których zalicza się kuchenka, piekarnik, mikrofalówka czy okap.
Trójkąt roboczy
Trójkąt roboczy to zasada rozstawienia trzech najważniejszych sprzętów roboczych w kuchni, czyli lodówki, kuchenni i zlewozmywaka. Chodzi o to, by znalazły się one jak najbliżej siebie w rozstawieniu przypominającym trójkąt, a optymalne odstępy powinny mieścić się w granicach od 120 do 270 cm. To zagwarantuje Ci maksymalny komfort użytkowania kuchni.
Rozstawienie mebli
Istnieje wiele możliwości i opcji rozstawiania mebli, nie wszystkie jednak okażą się najlepszym wyborem. Na przykład kuchnia jednorzędowa uniemożliwia stworzenie trójkąta roboczego. Jeśli nie masz innej możliwości, dla większej funkcjonalności zadbaj o to, by linię mebli rozpoczynała lodówka, następnie po niej znalazł się blat oraz zlewozmywak i na końcu kuchenka. Kuchnia dwurzędowa daje większą swobodę – w tym przypadku warto dokonać stosownego podziału, gdzie po jednej stronie znajdzie się zlewozmywak, blat roboczy i kuchenka, zaś po drugiej lodówka i blat pomocniczy. Najbardziej funkcjonalny rozkład to kuchnia w kształcie litery L – w tym przypadku meble rozstawione są prostopadle, zlew i lodówka znajdują się przy dłuższej ścianie, z kolei kuchenka przy krótszej. Warto odpowiednio zagospodarować też same narożniki. Specjalne obrotowe półki czy wysuwane kosze sprawdzą się idealnie.
Kuchnia z półwyspem, czyli w kształcie litery G, sprawdza się głównie w przestronnych miejscach. W takiej zabudowie meble znajdują się wzdłuż wszystkich trzech ścian, a blat służący do spożywania posiłków jest z nimi połączony i stoi przy czwartej ścianie. Możesz także zdecydować się na najnowszy trend, czyli kuchnię z wyspą. Wyspa stanowi najczęściej strefę przygotowywania posiłków, a także może zostać zagospodarowana jako miejsce zmywania lub gotowania.
Odpowiednie rozplanowanie kuchni będzie rzutowało na jej funkcjonalność w przyszłości, dlatego zadbaj o jej odpowiednie urządzenie już na etapie projektowania. Poza doborem mebli i rozmieszczeniem poszczególnych sprzętów, zwróć uwagę również na właściwe rozmieszczenie wszelkich przyłączy i zdecyduj, czy wolisz AGD wolnostojące czy przeznaczone do zabudowy.