Ashwagandha – nowa królowa suplementów

Ashwagandha, inaczej indyjski żeń szeń lub – poetycko – zimowa wiśnia, jest rośliną znaną od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej. Dzięki swoim właściwościom podbija rynek suplementów, szczególnie tych używanych przez osoby uprawiające sport. Czym jest i jak naprawdę działa ta nowa królowa suplementów?

Co to dokładnie jest ashwagandha?

Ashwagandha to roślina z rodziny psiankowatych rosnąca pod postacią zielonego krzewu głównie w południowo-wschodniej Azji. Znaleźć ją można także w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Afryce oraz w Australii. Wykazuje szereg właściwości leczniczych. Doskonale wspiera pracę układu nerwowego i odpornościowego. Witania ospała, jak inaczej mówi się na ashwagandhę, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Przyczynia się także do zwiększenia wydolności fizycznej i prawidłowego funkcjonowania psychicznego. Poprawia pamięć i koncentrację. Wspiera również płodność mężczyzn i działa przeciwutleniająco. Zmniejsza poziom cukru we krwi i pomaga chronić wątrobę. Dodatkowo przyczynia się do szybszej utraty zbędnych kilogramów oraz skutecznie wygładza skórę i spowalnia procesy starzenia.

Kto może stosować ashwaghandę?

Witania ospała jest rośliną wyjątkowo bezpieczną dla organizmu. Oczywiście, w niektórych przypadkach trzeba zachować szczególną ostrożność i w razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych odstawić suplement. Ashwagandha absolutnie nie może być stosowana przez kobiety w ciąży – jej nadmierne spożycie może doprowadzić nawet do poronienia. Stosowanie, tak samo jak i innych suplementów czy leków, najlepiej skonsultować z lekarzem, bądź innym specjalistą. Wykluczy to ryzyko groźnych dla zdrowia infekcji wynikających z nieodpowiedniego połączenia, na przykład z lekami uspokajającymi.

Ashwagandha – nowa królowa suplementów

Jak wybrać dobry produkt z aswagandhą?

Zakup ashwaghandy nie stanowi żadnego problemu. Rosnąca popularność witani ospałej sprawiła, że wiele różnych firm ma w ofercie gotowe suplementy. Można wybierać wśród różnych rodzajów, jednak najlepszy będzie standaryzowany ekstrakt z ashwagandhy. Daje to gwarancję, że suplement zawiera daną ilość substancji aktywnej. Kupując witanię ospałą nie należy oszczędzać – trzeba postawić na jakość. Dobra marka jest gwarancją bezpieczeństwa produktu. Ostatnią zasadą, którą należy się kierować przy zakupie ashwagandhy jest to, aby wybrać prosty, naturalny skład, bez dodatkowych substancji.

Ashwagandha sposobem na dobry sen

Ashwagandha, mimo tego, że ma właściwości pobudzające, doskonale poprawia także jakość snu i przyspiesza regeneracje organizmu. W Ajurwedzie, z której pochodzi witania ospała, przed pójściem spać zleca się wypić Księżycowe Mleko. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie szklanka mleka, łyżka miodu, sproszkowany korzeń ashwagandhy, mielona kurkuma, łyżeczka cynamonu oraz szczypta pieprzu. Dużą popularnością cieszy się również Ashwagandha Smoothie ze sproszkowaną witanią ospałą, mlekiem roślinnym, szpinakiem, bananem i innymi owocami. Jest niezwykle pyszny i bogaty w składniki odżywcze. Pij na zdrowie!