Joga w domu – jak rozpocząć relaksujące treningi?

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć jogę w domu, nic nie stoi na przeszkodzie! Na początku należy skupić się na łatwych, relaksacyjnych i rozciągających asanach (pozycjach). Trenując w domu, wybieraj asany, które nie są skomplikowane technicznie. Wykonuj je poprawnie, aby nie nabawić się kontuzji. Doradzamy, jak rozpocząć przygodę z praktykowaniem jogi.

Jak przygotować się do uprawiania jogi?

Wszystko zaczyna się od odpowiedniego nastawienia – bez pozytywnego myślenia i chęci, nawet nie zaczniesz ćwiczyć. Joga wymaga cierpliwości, samozaparcia oraz wytrwałości. Aby była skuteczna, konieczna jest regularna praktyka. Najlepsze efekty osiągniesz, ćwicząc codziennie. Jeśli jednak nie jesteś w stanie poświęcić tyle czasu, wystarczą dwa treningi tygodniowo, aby odczuć zbawienny wpływ jogi na organizm.

Kolejnym krokiem jest wybór maty do jogi, która zapewni stabilność i przyczepność. Dzięki temu nie poślizgniesz się nawet podczas wykonywania zaawansowanych pozycji. Parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu maty, jest jej długość. Powinna być dłuższa od naszej wysokości, dzięki czemu całe nasze ciało będzie na niej wygodnie leżeć. Drugim istotnym parametrem, jest grubość maty. Wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji – cieńsze są lżejsze, przez co bardziej praktyczne w transporcie, zaś na grubszej macie będzie Ci po prostu wygodniej.

Trzecim krokiem jest skompletowanie wygodnego ubrania do ćwiczeń. Wybierz takie, które nie będzie krępowało ruchów. Najlepiej sprawdzą się legginsy lub krótkie spodenki. Bluzka z kolei powinna przylegać dobrze do ciała. Dzięki temu podczas wykonywania pozycji odwróconych góra ubrania pozostanie na swoim miejscu. Na rynku znajdziesz także wiele przydatnych akcesoriów, takich jak paski, klocki, koc czy ręcznik. Możesz także zaopatrzyć się odpowiednią literaturę, w której znajdziesz porady oraz gotowe plany treningowe.

Kiedy cały sprzęt gotowy, czas na znalezienie w domu odpowiedniego miejsca do praktyki jogi. Najlepiej wybrać niezagracone, przestronne pomieszczenie – pomoże to nie tylko wygodnie wykonywać asany, ale także wyciszyć umysł. Dobrze będzie, jeśli w wybranym pokoju będzie okno, przez które wpuścisz świeże powietrze.

Joga w domu – jak rozpocząć relaksujące treningi?

Od czego zacząć praktykowanie jogi w domu?

Na początku wyznacz czas i dni, które chcesz poświęcić na praktykę jogi i staraj się przestrzegać planu. Lepszą opcją będzie godzina dziennie niż dwie co dwa dni. Najważniejsza jest jednak regularność i stopniowe zwiększanie poziomu zaawansowania. Zacznij od piętnastominutowej sesji i sukcesywnie zwiększaj ilość czasu poświęcanego na ćwiczenia. Swoją przygodę rozpocznij od podstawowego zestawu asan. Powoli wzbogacaj praktykę o coraz trudniejsze pozycje. A co, jeśli określonego dnia nie uda Ci się wykonać praktyki? Nic strasznego. Pamiętaj, że joga to pozytywne myślenie – nie miej zbędnych wyrzutów sumienia. Angażując się coraz bardziej w praktykę jogi, zwróć uwagę na technikę oddychania – aby wykonywane przez Ciebie ćwiczenia były tak samo skuteczne jak te, które wykonuje się z instruktorem. Praktyka jogi przyniesie Ci dużo satysfakcji. Doskonale wpłynie zarówno na Twoje ciało, jak i duszę.  Aby ją praktykować, nie musisz nawet wychodzić z domu. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Skompletuj niezbędny sprzęt i wygodny strój. Zrób coś dla siebie i zacznij ćwiczyć jogę!